Vytvořte si vlastní "hubnoucí" kuchařku

Už ani nedokážete spočítat, kolikrát jste „od pondělka“ začínala hubnout. Tak proč to nikdy neklaplo? Zapomeňte na slabou vůli či nedostatek motivace. Možná jste jen nedokázala včlenit hubnoucí program do svého hektického dne.

V minulém příspěvku jsem psala o tom, jak vám dobře uklizená spíž může pomoci s hubnutím. Dnes se zaměřím na recepty.

Nic proti několikahodinovému vaření. Občas to může být relax a prima strávené víkendové dopoledne. My teď ale potřebujeme vtěsnat zdravé vaření do kolotoče všedních dnů. A tam se hraje doslova o minuty.

Co jednoznačně funguje? Chytrá databáze rychlých a zdravých receptů, které můžete podle potřeby a chuti střídat. Mně se osvědčil limit 15 minut pro „malá jídla“ a 30 minut pro „velká jídla“. Pod malým jídlem si představte cokoli, co se dá považovat za snídani nebo svačinku. Velkými jídly myslím obědy a večeře.

Velká jídla do 30 minut

Začněte tím, že „hodíte na stůl“ všechny vaše oblíbené recepty. Ty se mohou nacházet na různých místech – v oblíbených kuchařkách, v sešitu po mamince, ve výstřižcích z časopisů nebo v počítači stažené z internetu. Zaměřte se na lehčí jídla, která podle vás odpovídají zdravému životnímu stylu.

Až s tím budete hotová, berte recept za receptem a u každého z nich si položte otázku: Jsem schopná tohle jídlo připravit do 30 minut? Řada kuchařek už dnes také uvádí čas přípravy. Recepty, které projdou tímto sítem, si vyfoťte telefonem. Všechny ostatní ignorujte.

Na konci byste měla mít pohromadě alespoň dvacítku použitelných receptů. Pokud jich nemáte dostatek, zapátrejte ještě na internetu nebo v knihkupectví. Inspiraci můžete hledat i na mých stránkách v sekci Recepty.

Malá jídla do 15 minut

Malá jídla jsou často tak jednoduchá, že nepotřebují recept. Databázi svých malých jídel si tedy vytvoříte úplně sama. Jak na to? Po nějakou dobu (alespoň 14 dnů) si foťte všechny své zdravé snídaně a svačinky. Jediné kritérium je, že musí být přichystané do 15 minut. Třicet různých malých jídel by do začátku mělo stačit.

A vaše první hubnoucí kuchařka je na světě

Teď už záleží čistě na vás, jestli si svou databázi malých a velkých jídel uložíte v telefonu, v počítači, nebo si ji vytisknete a svážete do sešitku. Pak už stačí jen mrknout do ní pokaždé, když nevíte, co si přichystat k jídlu. Anebo ještě líp, naplánovat si podle ní každou neděli orientační jídelníček na nadcházející pracovní týden.

Pokud to s hubnutím myslíte opravdu vážně a chcete mít přijaté kalorie pod kontrolou, ráda vám s vaší hubnoucí kuchařkou pomohu.

Nechcete zmeškat ani jeden nový článek? Přihlaste se k odběru novinek.

ODEBÍRAT NOVINKY

Recepty